Európában ugyan tiltott, de Ázsiában évente kutyák és macskák millióit gyilkolják le, hogy szőrmebundát készítsenek belőlük, s ezek a termékek hazánkba is eljutnak.A közvélemény felháborodva hallgatja, hogy házi kedvencekből kabátokat csinálnak, de ugyanilyen felháborodással kellene támadják az emberek a szőrmeipar többi ártatlan áldozatát legyilkoló cégeket is Van-e különbség a háziállatok és vadállatok között? Nyilván a háziállatokat sokkal közelebb érezzük magunkhoz, mindennapjaink részei, de vajon nem ugyanolyan tisztelettel kellene bánjunk a többi élőlénnyel is?
A szőrmeipar áldozatai kegyetlen körülmények között, szőrmetelepeken élnek, sokszor megcsonkítva egymást és kicsinyeiket az állandó stressz miatt. A szabadban befogott állatok napokig csapdákban szenvednek vagy egyszerűen lebunkózzák őket. Így pusztult el a múlt században több millió bébifóka. Mindezt miért? Hogy emberek megmutassák vele gazdagságukat és szépségüket?
Milyen szépség az, amelyhez vér tapad?
Hamisan csengenek már a következő mondatok: "hideg van, ezért hordok bundát", "örököltem", hiszen olyan anyagok vannak a piacon, amelyek kellően megvédenek az időjárás viszontagságaitól, sőt megtévesztésig hasonlítanak is az igazi szőrmére.
Ne kövesd az új trendet!
A 90-es években még modellek büszkén vállalták, hogy "bundát csak a szép állatok és ronda emberek hordanak". Aztán valahogy ismét kezdett visszaszivárogni a szőrme.
Most ismét nem az a trendi és formabontó, hogy nem használunk szőrmét. Alattomosan lopakodott vissza gallérokon, csizmákon, elhitetve az emberekkel azt, hogy ez csupán egy ?teljes? bunda maradéka. Ez azonban egy tévhit. Ezek a szőrmekiegészítők nem maradékokból készülnek, hanem szörnyű körülmények között tartott, szőrmefarmokon tenyésztett vagy csapdával fogságba ejtett állatok könyörtelen gyilkolásával.
A ruhaipari cégek és tervezők odáig is eljutottak, hogy olyan szőrmebundákat készítenek, amelyek mű hatást keltenek. Például rövidebbre vágják az eredeti szőrmét és beszínezik.
A te szavad is számít!
-
Ne vásárolj szőrmét vagy szőrme-kiegészítőkkel ellátott ruhadarabokat. Győződj meg a szőrme valódiságáról: nézd meg, hogy az anyag és a szőrme hogyan kapcsolódik egymáshoz. Ha bőr az alap és nem textil, akkor valódi szőrmével van dolgunk. A műszőrmének nem olyan lágy a tapintása, de mindenhol egységes színű. A valódi szőrme tövének más a színe, mint a végének.
-
Ha ruhaüzletben járunk és szőrmét látsz, add az eladó és az üzletvezető tudtára nem tetszésed, írhatsz levelet is.
-
Ha szőrmebundát látsz, mondd el viselőjének, hogy hogyan készült, mert lehet, hogy nincs vele tisztában. A legjobb, ha szőrmét hordó barátaid, ismerőseid világosítod fel a témáról, mert biztos jobban hallgatnak rád, mint a járókelők.
-
Akik pozitív példát mutatnak (pl. újságok, ruhaipari cégek), azoknak írhatsz dicsérő leveleket, ne csak a negatív dolgokat lásd. A H&M, Zara, Topshop és a Marks&Spencer teljesen prémmentes árukat kínálnak.
-
Ne utánozz olyanokat, akik egész ?állattemetőket? (Brigitte Bardot által használt kifejezés) hordanak magukon.
SOHA NE FELEJTSD EL!
1 bunda=
18 róka
150 csincsilla
40 oposszum
12 kutya
36 perzsabárány
80 coboly
60 nyérc
20 vidra
400 mókus
8 fóka
15 ocelot
30 nutria
A szőrme-kiegészítők is gyilkosság eredményei, mint a bundák! |